Baraj Göllerinin Altında Kalan 12 Batık Şehir

0
918
views

Tam bir nehirler, akarsular, göller ve denizler ülkesi olan Türkiye sularını hem elektrik üretiminde hem tarımsal faaliyetlerde hem de kent şebekesinde kullanıyor. Bu tablo yüz güldürse de suların daha verimli kullanılması için inşa edilen barajların bir faturası var. O da tarihi kentlerin, tarihi eserlerin sular altında kalması!

Tam 12 Antik Kent Sular Altında Kaldı!

Ancak bu antik kentlerin sulara gömülmesi turizmi baltalamıyor, aksine canlandırıyor. Çünkü bu ilginç duruma kendi gözleri ile tanık olmak isteyen turistler ülkemize akın ediyor. Peki, Şimdiye dek nereler sular altında kaldı? Bunlardan en çok yankı bulanı Fırat Nehri’nin sularına gömülen Şanlıurfa’daki Lidar Höyüğü…

Kalkolitik çağ olan M.Ö. 5500-3200 yılları arasında bu bölgede çok sayıda insan yaşıyordu. Adıyaman’da bulunan Samsat Kenti de sular altında kalan bir başka tarihi şehir oldu. Aynı kentte bulunan Tille Höyük de Karakaya Barajı’nın sularından nasibini aldı. Gaziantep’te yer alan Zeugma Antik Kenti, Urima Antik Kenti ve Rumkale de sular altında.

Şanlıurfa’da yer alan Savaşan Köyü sulara gömülen tarihi yerleşim alanlarından biri. Ayrıca Batman’da bulunan Hasankeyf’i de unutmamak lazım. Siirt’te yer alan Botan vadisi aynı manzaraya sahip. Diyarbakır’da yer alan Eğil Antik kenti de benzer kaderi paylaşıyor. Yine sulara gömülen yerlerden biri de Adana’daki Augusta Antik Kenti. İzmir’de yer alan Allianoi Antik Kenti de suların altında kaldı.

 

Önceki İçerikUcuz Tatil Fırsatları
Sonraki İçerikKapadokya Rehberi
TEILEN
CEVAP VER
Please enter your comment!
Please enter your name here