Doğu Ekspresi

0
883
views

Doğu ekspresi İstanbul’dan başlayan ve Kars’ta son bulan tren yolculuğudur. Günümüzde ise yükse hızlı trenlerin kullanılmaya başlanılması nedeni ile doğu ekspresinin çıkış noktası Ankara’dır.  Güzergâh olarak ise Ankara, Kırıkkale, Kayseri, Sivas, Erzincan, Erzurum, Kars tren yolu kullanılmaktadır.

Doğu ekspresi son dönemlerde tren yolculuğuna olan ilginin artması, güzergâh üzerinde bulunan eşsiz manzaraların fotoğraf meraklılarını cezp etmesi ve nostalji merakının çoğalması ile oldukça popüler bir hal almıştır. 

Ankara’dan yola çıkan Doğu Ekspresi yaklaşık olarak 25 saat süren bir yolculuğun ardından Kars’a ulaşmaktadır. Bu nostaljik trende yataklı vagonlar bulunmaktadır. Yolculuğun oldukça uzun sürmesi nedeni ile yataklı vagonlar yoğun bir ilgi görmektedir. Yine bu trende yemek yiyebileceğiniz ve farklı hizmetlerden yararlanabileceğiniz vagonlarda bulunmaktadır. Bu harika tren toplamda dokuz adet vagon ile yolcularına hizmet vermektedir.

İlgi Yoğun Aman Dikkat

Doğu ekspresi yolcular tarafından oldukça fazla ilgi görmektedir. Bu nedenle biletler satışa çıkar çıkmaz hızla tükenmektedir. Modernleşen dünya ile online satışın çok daha fazla tercih edilmesi nedeni ile hareket saatinde gara giderek bilet bulmanız imkansızdır. Bu nedenle hızlı hareket ederek biletlerinizi almalısınız. 

Doğu ekspresi her seferinde 120 adet yolcusunu misafir edebilmektedir. Bu şanslı 120 kişi içine girmek için zamanla yarışmanız gerekmektedir. Doğu ekspresinde seyahat ederken bol bol fotoğraf çekecek ve Anadolu’nun farklı yerlerini keşfetmiş olacaksınız. 

Doğu Ekspresi Bilet Fiyatı

Doğu ekspresi yolcularını mutlu etmek için gardan ayrılmadan evvel vagonlarda yerini alan her yolcu özel ve şanslıdır. Bu trende seyahat etmek için farklı ücretler ödemeniz gerekmektedir. Ödenecek ücretler tercih edilecek vagonlara ve kaç kişi kalınacağına göre değişim göstermektedir. 

Doğu ekspresi tek bir trendir ve genellikle biletler seferden otuz gün kadar önce satışa çıkmaktadır. Trende yataklı vagonlara bilet bulmak oldukça zor olabilmektedir. Ayrıca koltuklu ( pulman) ve açıldığında yatak olan koltuklara ( örtülü kuşet) sahip olan vagonlarda bulunmaktadır. 

Doğu ekspresi bilet fiyatları oldukça uygundur. İsteyen herkesin seyahat etmesi için yataklı vagonlar da bile ücretler yüz yirmi lirayı aşmamaktadır. Koltuk fiyatları ise elli lira civarındadır. Açılıp yatak olan koltuklarda yolculuk etmek isterseniz de ödeyeceğiniz miktar atmış beş lirayı geçmemektedir. Bu nedenle Ankara’da şöyle bir doğu turu yapmak isterseniz otobüs biletinden çok daha ucuz seyahat edebilirsiniz. 

Doğu ekspresi biletlerinde özel indirim uygulamaları da bulunmaktadır. Gençlere, atmış beş yaş üstü kişilere, gazetecilere, değerli öğretmenlerimize ve ordu mensuplarına biletler indirimli fiyatlardan satılmaktadır. 

CEVAP VER
Please enter your comment!
Please enter your name here