Ege’de Tatil İçin Nereye Gidilir?

0
476
views

Ege Bölgesi, kuzeyde Balıkesir, güneyde Muğla il sınırı ile çevrilidir. Kuzeyinden güneyine bölgenin hemen her tarafı tarih ve tabiat zenginliği ile doludur. Kaz Dağları, tabiat tatili yapmak isteyenler için önerilen yerler içerisindedir. Sağlık turizmi, tarihi yerleri ve masmavi koyları ile gezilmesi önerilen yerler içerisinde ilk sırada yer almaktadır. Ege Bölgesi geçmişten günümüze tarihte pek çok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Bu açıdan düşünüldüğünde kültür turizmi yapmak için de önerilen yerler içerisinde yer alır.

Kuzey Ege Bölgesi’nin Güzellikleri

Kuzey Ege Bölgesi’nde gezilecek çok sayıda yer bulunmaktadır. Kuzey Ege Bölgesi’nde Ayvalık, Sarımsaklı ve Cunda Adası hem tarihi hem de doğal güzellikleri ile gezilmesi önerilen yerler içerisindedir. Cunda Adası balık lokantaları masmavi denizi ile şirin bir yöre olarak gidilecek yerler arasında ilk sıralarda gelecektir. Ayvalık’ta Şeytan Sofrası, manzarası ile görülmesi önerilen yerler içerisindedir. Şifalı suları, kaplıcaları ile Edremit ve Güre tarafları da gidilmesi önerilen yerler içerisindedir. Tabiat tatili ve trekking yapmak isteyenler için de Kaz Dağları önerilmektedir. Tarihi köyleri ve efsaneleri ile görülmesi önerilen yerler içerisindedir.

Ege Bölgesi’nin Eşsiz Koyları

Ege Bölgesi’nde İzmir ve Muğla, doğal plajları ve eşsiz güzellikte koyları ile görülmesi önerilen yerler içerisindedir. Çeşme esintili havası ile rüzgar sörfü yapmak isteyenler için önerilen yerler içerisindedir. Karaburun tabii güzellikleri ve kendi halinde huzurlu atmosferi ile görülmesi gereken yerlerdendir. Eski Foça da tarihi zenginliği ve mavi bayraklı denizi ile tercih edilen tatil mekanları arasındadır. Eski Foça tarihi evleri, kırma taş sokakları ile huzurlu tatil mekanları arasındadır. Urla da sessiz sakin tatil mekanlarındandır. Alaçatı, kendine has evleri ve denizi ile İzmir’e yakın tatil yerleri içerisindedir. İzmir’e yakınlığı ile bilinen Sığacık ta şirin tatil yöreleri içerisindedir.

Ege’nin Tarihi ve Tabii Zenginliği

Ege’nin tarihi ve tabii zenginlikleri arasında yer alan pek çok yer bulunmaktadır. Efes, Aydın bu konuda oldukça zengin yöreler içerisindedir. Efes Harabeleri, Meryem Ana, Yedi Uyuyanlar, bu yörede görülmesi önerilen yerler içerisindedir. Ayrıca tarihi köyler içerisinde, Şirince de havası ve doğal lezzetleri ile gidilmesi önerilen yerlerdendir. Bodrum, her yaş grubuna hitap eden yerler içerisindedir. Mavi bayraklı koyları, eğlence hayatı ile de farklı bir yere sahiptir. Datça, Marmaris koyları da doğal plajları ve yemyeşil doğası ile gidilmesi önerilen yerlerin başında gelmektedir.

Ege’nin Şifalı Suları

Ege’nin şifalı suları arasında, kaplıcalar ve içmeler de ilk sırada gelecektir. Edremit, Akçay, Güre termal tesisler bakımından da zengin yöreler içerisindedir. Farklı hastalıklara şifa olacak suları ile önerilen yerler içerisindedir. Pamukkale dünyaca ünlü travertenleri ile yerli ve yabancı turistlere ev sahipliği yapan yerlerdendir. Şifalı kaynak suları, her hastalığın tedavisinde etkili olmaktadır.

 

CEVAP VER
Please enter your comment!
Please enter your name here