Eylül Ayında Nerede Tatil Yapılır?

0
478
views

Yaz aylarında birçok şehirde tatil yapılmaktadır. Bu şehirlere gelen insanlar sıcağın verdiği güzellikle birlikte deniz plajı bulunan yerlere sıklıkla gelmektedirler. Fakat mevsim veya ay farklılığı göze alındığında bazı dönemlerde bazı yerler daha turistlik yani gezmeye uygunken bazı yerler aksine daha az tercih edilmelidir. Eylül ayı yaz mevsimlerinin bitişiyle birlikte artık sonbaharın kendini sıkı bir şekilde hissettirdiği bir aydır. Eylül aylarında insanların çok büyük bir kısmı deniz kenarları ve plajlar gibi yerleri çok az tercih etmektedir. Eylül ayında en çok tercih edilen geziler tarih turizmi tarzı gezilerdir. İnsanlar eylül aylarında daha çok manevi duygusu yüksek olan asırlarca önceye dayanan tarihi yapıtları görmek için tatil yaparlar. Bu ayın mevsimsel olarak eylül ayı içinde en uygun tatil bu olmaktadır.

 

Eylül Ayında Hangi Tatil Yerleri Tercih Edilmelidir?

Ülkemizde ve yurt dışında tercih edilebilecek birçok tarihi yer bulunmaktadır. Bunun dışında birçok gezi yeri de bulunmaktadır. Ülkemizde özellikle tarih turizmi alanında ve gezi yapılması açısından en uygun yerler tarihi kent yapısıyla Mardin ve Diyarbakır kesinlikle görülmesi gereken şehirler arasındadır. Özellikle Mardin şehrine yılda yaklaşık olarak 5 milyonun üstünde bir ziyaretçi akımı olmaktadır. Bunun en büyük sebebi ise tarihi alanda çok fazla yapıta sahip olmasıdır. Aynı şekilde Diyarbakır da tarihi yapıtları ile çok dikkat çekmektedir. Bu şehirlerde yılın en yüksek ziyaretçi akını eylül ve ekim aylarında olmaktadır. Bunların yanı sıra Kütahya, Kastamonu, Sivas şehirleri de turizm olarak tercih edilen yerlerdir. Buralarda da birçok başyapıt mevcut olmakla birlikte, şehirlerdeki evlerin yapıları da çok dikkat çekmektedir.

 

Eylül Ayında Nasıl Bir Tatil Yapılır?

Eylül ayındaki tatil genel olarak aktivite bakımından durağan bir tatil olsa da gezme ve tanıma bakımından oldukça yüksek bir tatil aydır. Eylül ve ekim aylarına doğru daha çok şehirlere geziler yapıldığından tatil aktivitelerinden ziyade bir gezi planı söz konusu olmaktadır. Bunun yanı sıra dağcılık, rafting, doğa yürüyüşü gibi aktiviteler eylül ayı içerisinde yapılabilecek aktivitelerdir. Bu tarz eğlence yerleri bulunan tatil yerleri mevcuttur. Fakat genel itibarıyla tarih turizminin olduğu yerlerde bu eğlenceler pek yapılmamaktadır.

 

Eylül Ayında Yapılan Tatillerdeki İhtiyaçlar

Genellikle eylül ayı içerisindeki tatiller yurt dışında ve yurt içinde daha çok tarihi yerler, dağ bölgeleri, ormanlar gibi yerlerde yapılmasından dolayı çanta, gezi elbiseleri, spor ayakkabı, fotoğraf makinesi gibi araçlar çok sık bir şekilde tercih edilmektedir. Bunun yanı sıra tüm tatillerde olduğu gibi normal ihtiyaçlar de getirilmelidir. Eylül aylarında havanın ne denli soğuk veya sıcak olacağı kesin olmadığı için bu ayda yapılacak olan tatillerde hem kış elbiselerinden hem de yaz elbiselerinden bulundurmak daha rahat bir tatil geçirmenizi sağlayacaktır.

 

CEVAP VER
Please enter your comment!
Please enter your name here