Günübirlik Gezilecek Yerler

0
854
views

Hafta içleri mesai peşinde koşuşturan ve bu monotonlukta şehir hayatından yorulanlar, özellikle de bu bağlamda tek günlük izinler alıp ya da izin sıkıntısı çeken beyaz yakalılar için hafta sonu da gidilebilecek yerler, daha çok günübirlik gezebileceğiniz yerlerin bir listesini hazırladık.

Türkiye üzerinde gezilebilecek birçok şehir ve kasaba var. Bu kasaba ya da şehirlerin bazıları sakinliği ile, bazıları ise doğal güzellikleri ve renkli sokakları ile tanınıyorlar. Örneğin hafta sonları 2 günde gezilebilecek yerler arasında rotaları seçerken hızlı ulaşım ve ekonomik gezi olanakları sağlayan daha küçük ve cana yakın yerleri seçmeye özen gösterdik ki bu kısa süreler içerisinde daha rahat gezip tozabilin.

-Cumalıkızık, Bursa

Geçmişi 1300’lü yıllara dayanan Bursa’nın Cumalıkızık köyü, UNESCO tarafından korunan tarihi sokakları ile Osmanlı mimarisinin günümüze kadar ulaşmış en güzel örneği. Rengarenk evlerin yanı sıra kahvaltıları ile de çokça tanınan yer, Bursa’nın merkezine 20 dakikalık mesafesi sayesinde turistler tarafından çokça tercih edilmekte olan bir yer. Özellikle, Cumartesi ve Pazar günleri Bursalıların akın edip doldurulduğu yerlerden biri olan Cumalıkızık, erken saatlerde sizlerin ziyaretini bekliyor.

Safranbolu, Karabük

Evleri ile tanınan Safranbolu, hafta sonlarında aileler tarafından genellikle gezilen ve tanınan bir yer. Osmanlı’nın kent yaşamını günümüze kadar koruyabilmiş nadir yerlerin başını çeken Safranbolu, Cumalıkızık gibi UNESCO koruması altındadır. Bu ilçede ise ilk yapılacak şeylerin başına iki ya da üç katlı kerpiçten yapılmış evleri fotoğraflamayı ekleyebiliriz. Ardından çarşılarını bir güzel gezip Hıdırlık Tepesi’ne çıkarak manzaranın keyfini çıkarabiliriz.

Kapadokya, Nevşehir

Birçok uygarlığın tarihini barındıran bu bölgede en çok peribacalarını duymuşsunuzdur. Kapadokya belki de tüm atraksiyonları ile iki günde gezilebilecek bir yer değil ama bölge içerisinde yapabileceğiniz tur seçimleri, mekân keşifleri ve lezzetli şarap tadımları ile harika bir hafta sonu geçirmenize olanak sağlıyor. Gitmişken bir de balon turu yapabilir ya da uygun fiyatlı otellerinden birini seçerek erken saatlerde uyanıp balonların gökyüzün de gezişini izleyebilirsiniz. Kapadokya’da her keseye ve cüzdana göre uygun bir konaklama modeli ise sizleri bekliyor.

Sadece Günübirlik Değil

Yukarıda saydığımız yerler tamamen sizin isteğinize kalmış yerler ve ister günübirlik isterseniz de konaklayarak gezebileceğiniz yerlerden sadece birkaçı. Daha önce Türkiye turuna çıkmış olanlar bilirler ki gittiğiniz yerde konaklamanız oranın kültürünü ve hayata bakış açısını daha iyi anlamanıza olanak sağlıyor. Güzel bir doğu şehrinde güneşin doğuşunu en erken seyretmenin vermiş olduğu haz ise tartışılamayacak derecede güzel. Ya da bir batı şehrinde güneşin batışını en güzel şekilde seyredebilmenin vermiş olduğu şans…

Gezerken Ne Yapılabilir

Unutmayınız ki vücudumuzun büyük bir kısmı sudan oluşmakta ve susuz kaldığında vücut diğer kaynaklara yönelerek su ihtiyacını karşılamakta. Bisiklet ile çıkılacak turlarda dikkat edilmesi gereken bir diğer faktör susuzluk. Yanınızda sürekli en azından gideceğiniz mesafeye göre 2 ila 5 şişe arası su taşımanız yararınıza olacaktır. Bu sayede gittiğiniz yerde susuz kalmayacak, vücudunuza zarar gelmeyecektir. Geçtiğiniz yerlerde içilebilir su hayratları gördüğünüzde ise su şişelerini tekrar doldurarak su ihtiyacınızı giderebilmeniz mümkün.

CEVAP VER
Please enter your comment!
Please enter your name here