Kapadokya Rehberi

0
1132
views

Peri bacaları ile ünlenen eski uygarlıklar kentinin, yeraltı şehirlerine giden yolları bulunur. Mağaraların içinde yer alan kilise ve eski uygarlıklara ait kalıntıları, bu beldeyi paha biçilemez bir dünya güzelliği haline getirmiştir. Mistik havası, doğal olaylar ve volkanik hareketlerin yarattığı eşsiz Kapadokya’yı tarihçiler “Güzel Atlar Ülkesi” ismi ile de anarlar.

Peri Bacaları

Bulunduğu şehrin, en çok ilgi uyandıran doğal güzelliği peri bacaları, dağınık bir görünüm ile seyir keyfi verir. Belli bölgelerde daha yoğun olan bu tarihi güzellik, pembe vadi olarak da bilinen Derbent vadisinde görsel bir şölen sunar. Peri bacalarının oluşumunu özetlemek gerekirse, milyonlarca yıl önce iç deniz olan Kapadokya bölgesi, denizin kuruması ve volkanik hareketlerin bu noktada başlaması, lavların bölgede dışarı çıkması, rüzgar ve akarsular sayesinde şimdiki halini alır. Doğal bir döngünün parçası olan bu turizm merkezi, dünyada da güzelliği hakkında konuşulan bir yerdir.

Gezilecek Yerler

Kapadokya bölgesinde gezilecek bir çok yer ve yapılacak çok sayıda aktivite bulunur. Zelve Açık Hava Müzesi hem kaya oluşumu ile hem de tarihi manastırı ile ünlü. Paşabağ vadisi peri bacaları hakkında bilgi edinmek için gezilmesi gereken yerler arasında. Güvercilik vadisi bir çok aktivite ile meraklılarını cezbetmeye devam ediyor. Balon turları Kapadokya bölgesinin tanımlayıcı aktivitelerinden. Ayrıca yakınlarda bulunan Rum köyleri gezilerek ilginç bir gezi planlanabilir.

Aynı zamanda Kapadokya’da yerel mutfaklardan örnekler sunan restoranlar gezilerek, yeni tatlar keşfedilebilir. Tarihi ve romantik tatiller için doğru bir adres olan, kadim zamanların kenti, keyifli ve bilgilendirici bir tatile ev sahipliği yapması için tercihler arasında yerini almalı.

CEVAP VER
Please enter your comment!
Please enter your name here