Türkiye’de Görülmesi Gereken Tatil Yerleri

0
1166
views

Türkiye 3 tarafı denizlerle kaplı yarım ada olarak hem de konumu gereği ilk medeniyetlerden beri çok çeşitli medeniyetleri ev sahipliği yaparak, çok zengin görülmesi gerekilen tatil yerlerine sahiptir. Türkiye’de görülmesi gereken tatil yerleri mutlaka ziyaret edilmeli ve tarihçesi hakkında bilgi edinilmelidir. İstanbul, Kapadokya, Pamukkale Travertenleri, Efen Antik Kenti, Aspendos Tiyatrosu oldukça popüler turistik yerlerdir. Bu alanların dışında görülmesi gereken listesi bir hayli kabarıktır. Tüm Türkiye’de bu sayının çok fazla olduğu bilinse de bizler en çok turistin gittiği ve en çok ziyaret edilen yerler bu sıralamada yer almalıdır.

Saraylar, Tarihi Evler Ve Daha Birçoğu İle Kültürel Güzellikler

İshak Paşa Sarayı, Türk mimari tarihinin en güzel örneklerinden biri sayılmaktadır. Ağrı’da bulunan İshak Paşa Sarayı mutlaka görülmelidir. Yapımı tam 99 yıl sürmüştür. Osmanlı mimarisinden Anadolu’da bulunan tek sarayıdır. Adıyaman’da bulunan Nemrut Dağı, Helenistik dönemin en görkemli kalıntılarına ev sahipliği yapmaktadır. 7 metreyi bulan anıtlar, yapıtlar ve mezarlar mutlaka ziyaret edilmelidir.

Mardin taş evleri ise dinlerin harmanlandığı bir yerdir. M.Ö 4500 yılına varan Mardin’in tarihçesi ile gelmiş geçmiş tüm medeniyetlerin izlerini görmek mümkündür. Görselliği, tarihi, yemekleri ile Mardin tatil rotalarından biri olmaktadır. Şehzadeler şehri Amasya, Yeşilırmak kenarına sıralanmış tarihi Osmanlı evlerinden oluşmaktadır. Bursa’ya 2 km uzaklıkta bulunan Camızlık Köyü, Orhan Gazi’nin zamanında yaptırdığı bir köydür. İlk Osmanlı zamanlarına tanıklık etmek için görülmesi gereken yerlerdendir.

Doğal Tatil Yerleri

Bolu’da bulunan Abant Gölü, doğal güzellikleri ile şehrin kargaşasından kaçıp huzurlu bir tatil için harika yerlerden biridir. Fayton ve bisiklet turlarında yapılabileceği Abant Gölü, doğa fotoğrafçıları içinde idealdir. Türkiye’de bulunan en büyük tek parça longoz olan Acarlar Longozu Sakarya’da yer almaktadır. Endemik türlerinde gözlenebileceği Acarlar Longozu Türkiye’de görülmesi gereken tatil yerleri içinde bulunmaktadır.

Likya, Roma ve Bizans’a ait tarihi kalıntıların yer aldığı Olympos, efsanelere de konuk olmaktadır. Çıralı’da 3 bin yıldır hiç sönmeden yanan ateş ziyaret edilmelidir. Ayder yaylası, en ünlü yaylardan biri olarak yıl içinde çok fazla turistin ziyaret ettiği bir yerdir. Zengin florası ile doğanın içinde muhteşem bir tatil imkânı sunmaktadır. Avrupa ve Asya’nın en büyük şelalesi Erzurum da bulunmaktadır. Tortum şelalesi 48 metre yüksekliğe sahiptir ve görülmesi gereken yerlerden biridir. Bunların yanında oldukça köklü bir geçmişe sahip Kars-Ardahan Bölgesi gezilmelidir. Doğu Expresi Ankara’dan kalkarak ertesi gün Kars’a ulaşmaktadır. Bu geziyi kaçırmamanız tavsiye edilmektedir.

CEVAP VER
Please enter your comment!
Please enter your name here