Ucuza Tatil Yapılabilecek Ülkeler Neler?

0
690
views

Uygun fiyatlı bir tatile çıkmak istiyorsanız ve rotanızı yurt dışına çevirdiyseniz önceliğinizi yakın ülkelere vermenizi tavsiye ederiz. Yakın ülkelerde genellikle vize, pasaport sorunu gözlemlenmezken yoldan da kar edersiniz. Yakın ülkelerden ziyade dünyanın her yerinde ucuza tatil yapma imkanınızın bulunduğu ülkeler  vardır. Avrupa, Japonya ve ABD gibi yerlerin refah seviyesi yüksek olduğu için buralarda tatil yapmak istemeniz size pahalıya patlayacaktır.

Ülkeler

Nepal gidebileceğiniz en uygun ülkelerin başında yer almaktadır. Ülke geçirdiği bir doğal afet sonucu, gittikçe ucuz bir hale gelmiştir. Ekonomik durumu oldukça kötü bir halde olsa da Nepal tarihi zenginlikleriyle gezip görmeye değer bir ülkedir. Hindistan da Nepal gibi ucuz ülkeler arasında yer alır. Buradaki nüfus fazlalığı ekonomik durumu kötüleştirmiştir ve günlük yaşantı oldukça ucuz bir şekilde devam ettirilebilmektedir. Yerlisinin zor durumlarda geçindiği acı bir gerçek olsa da Hindistan da gezintiye çıkmak hiç de zor bir durum değildir. Genel olarak afet bölgesi olan ülkeler gezintileriniz sırasında daha ucuza gelecektir. Afete maruz kalmaları ülkelerin doğal ve tarihi yapılarına zarar vermediği için gezintiniz esnasında bir problemle karşı karşıya kalmazsınız. Kamboçya da ülkeye girişi pahalı olsa da yaşadığı iç savaş sonrası trajik olaylar nedeniyle gezmek için gayet uygun ülkeler arasında yer almaktadır.

Ekonomi

Yukarıda saydığımız ülkelerin hemen hepsinde ekonomi kötü durumdadır ve siz bunu fırsata çevirebilirsiniz. Buraların yerlisi olan insanlar hayatlarını neredeyse günlük 4 5 dolara idame ettiriyorlar. Bu ülkelerin hepsine bir turist olarak gittiğiniz anda oranın ekonomisine katkıda bulunurken çok ucuza bir gezinti yapmanız mümkündür. Günde yaklaşık 30 dolarlık bir limitle ülkelerin gezilmedik yerlerini bırakmadan tatilinizi tamamlayabilirsiniz. Yol masrafınız oldukça az olacaktır. Nepal ve Hindistan’da benzinin litresi 1 dolar, Kamboçya’da ise 0.95 centtir. Yol masrafınız yok denecek kadar azdır. Otellerde konaklamak da bundan pek farksız sayılmaz. Saydığımız ülkelerin hemen hepsinde neredeyse günlük 3 4 dolar civarında bir meblağ ile konaklayabilirsiniz. Dışarıdan yapacağınız yeme-içme aktivitelerinde ortalama bir restoranda 3 ila 5 dolar arası bir harcama yaparsınız. Sudan ucuz denilen olayı bu ülkelerde bizzat gözlemleyebilirsiniz. Hepsinin halkı da gelen turistlere karşı oldukça sevecen denebilir. Gezileriniz için uçak biletinizi de erkenden alırsanız önünüzde ekonomik olarak hiçbir engel kalmayacaktır.

Yurtdışına Çıkın

Ülkemiz içerisinde de ekonomik geziler yapmak mümkündür lakin arada bir de olsa yurtdışı gezilerine yelken açın. Farklı kültürleri tanımak, farklı lezzetler tatmak size yeni ufuklar sunacaktır. Farklı milletlerin içerisinde bulunmak, o ülkelerin yaşam standartlarını gözlemlemek, yeni yerler görmek diye sayabileceğimiz oldukça geniş bir avantaj listesine sahiptir. Dil konusunda da size gelişim sağlayacaktır. Gittiğiniz ülkelerde İngilizcenizi geliştirebilir, o ülkelerin kendine ait dillerine kulak kabartabilirsiniz. İyi tatiller.

CEVAP VER
Please enter your comment!
Please enter your name here