Yeşilin Her Tonu Karadeniz

0
684
views

Karadeniz yaz kış doğası ve tarihi ile ziyaretçilerini büyüleyen eşsiz güzelliğe sahip olan bölgelerimizdendir. Karadeniz’e gidip de mutsuz dönen hiç kimseyi göremezsiniz. Daha bölgeye adım atar atmaz yaşayacağınız huzuru hiçbir yerde bulamayacaksınız. 

Karadeniz size sunduklarının yanı sıra saklı pek çok güzelliği de bağrında saklamaktadır. Keşfedilecek bu kadar güzellik içerisinde kaybolacaksınız. Tur şirketleri her mevsimde Karadeniz’e geziler düzenlemektedir. Genel olarak Trabzon, Artvin, Rize, Gümüşhane, Karabük, Bolu, Bartın bu gezilerde ön plana çıkmaktadır.

Karadeniz’de Gezilecek Yerler

Karadeniz’de gezmeye başladığınızda ilk olarak Trabzon’dan başlayacak iseniz kesinlikle Boztepe’yi görmelisiniz. Tepeden baktığınız zaman tüm Trabzon ayaklarınızın altına serilmiş harika bir manzara ile sizi bekliyor olacaktır. 

Ardından ise Uzun göl tüm ihtişamı ile sizi bekliyor olacaktır. Turistlerin en çok ziyaret edip fotoğrafladığı bu göl aklınızda yer edecek ender yerlerden birisidir. Ayrıca burada Karadeniz mutfağının da tadına bakabileceğiniz pek çok restoran bulunmaktadır.

Dağlara oyulmuş bir başyapıt Sümela manastırı yine Trabzon’da yer almaktadır. Akçabat’ta bulunan Sera gölünü görüp meşhur Akçabat köftesini de yemeden turunuza asla devam etmeyiniz. 

Dünyaca ünlü olan ve en uzun ikinci mağara olma unvanını taşıyan Çal mağarasını turunuza dahil etmeyi unutmayınız. Osmanlı validelerinden olan Gülbahar Hatun adına inşa edilmiş olan tarihi yapılar yine Trabzon’da ziyaretçilerini beklemektedir. 

Rize’ye geçtiğinizde ise zil kalesini, yaylaları, mesire alanlarını, seyir teraslarını, fırtına deresini, kız kalesini, şehir kalesini, farklı yapıya sahip göllerini, mutlaka görmelisiniz. Ayrıca fırtına dersinde rafting yapmadan Rize’den kesinlikle ayrılmayınız.

Gümüşhane turunuz başladığında ise Limni gölü, karaca mağarası, Artvin’e ulaştığınızda kara göl, çifte köprü, Karabük’te kristal seyir terası, Bolu’da göller görebileceğiniz bazı yerler arasında yer almaktadır. 

Turizm şirketleri Karadeniz turlarını genellikle üç gün ile bir hafta arasında düzenlemektedir. Gezdiğiniz her yerin tam manası ile keyfini almak adına yemeklerini mutlaka tatmalısınız. Karadeniz tarihi dokusu, her tondan yeşili ile efsane olsa da mutfağı ile de kesinlikle öne çıkan yerlerdendir. Hamsili pilavı, turşu kavurmasını, mıhlamayı, mısır ekmeğini, laz tatlısınız, sütlaçı bir de Karadeniz’de deneyimlemelisiniz. 

Yine çayın vatanına gelmişken sıcacık tavşankanı bir bardak çayı içmeden asla Karadeniz’den ayrılmayın. Emin olun şimdiye kadar içtiğiniz çaylardan çok farklı olduğunu kokladığınızda bile anlayacaksınız. 

Karadeniz Her Mevsim Güzel

Tur şirketleri Karadeniz için her sezonda turlar düzenlemektedir. Çünkü Karadeniz de her sezon yapılacak aktiviteler ve ziyaret alanları değişebilmektedir. Hangi mevsimi tercih ederseniz edin Karadeniz ziyaretinizden sonra tekrar gelmek için fırsat arayacaksınız.

Önceki İçerikİzmir’de Yaşamak Çok Güzel
Sonraki İçerikKış Tatili
TEILEN
CEVAP VER
Please enter your comment!
Please enter your name here