Yunanistan Vizesi Kaç Günde Çıkar

0
676
views

Yunanistan’ın resmiyetteki adı Helen Cumhuriyeti’dir. Eski adı Hellas olan Yunanistan Balkanlar’da bir ülkedir. Başkenti Atina olan Yunanistan’ın aynı zamanda en büyük şehri de burasıdır. Atina’dan sonra en büyük ikinci kalabalık şehri ise Selanik’tir. Yunanistan; güneyden Akdeniz ve doğudan ülkemiz Türkiye ile komşuluğu olan 10 milyon nüfuslu küçük bir ülkedir. Yunanistan vizesi kaç günde çıkar uygulamasında vizesi kaç karar 7 ila 15 iş günü arasında değişmektedir.

Yunanistan vizesinin çıkış süresi 7 iş günüdür lakin Yunanistan, Avrupa Birliği’ne üye olan ülkelerden birisi olduğu için ve bütün Schengen ülkeleri için yapılan başvurularında vize çıkış süresi 15 güne kadar uzayabilmektedir. Ayrıca Yunanistan için vize almak isteyen kişilerin hangi amaçla vize aldıklarını da belirtmeleri gerekmektedir. Özellikle vize almak isteyenlerin öğrenci mi, turist mi, ticari iş amaçlı mı ziyaret edeceklerini belirtmeleri gerekmektedir.

Yunanistan Turistik Vize

Yunanistan’a gezi, tur ve tatil gibi turistik ziyaret sebebiyle 90 günden daha kısa süreli gitmek isteyen vatandaşlar Türkiye Cumhuriyeti(T.C) Hususi(Bordo) Pasaport sahibi kişilerin mutlaka vize alma zorunlulukları vardır. Yunanistan vizesi kaç günde çıkar derseniz bu süre maksimum 15 iş günüdür. T.C Diplomatik(Siyah) Pasaport, Hizmet(Gri) Pasaport ve Hususi(Yeşil) Pasaporta sahip vatandaşlar 180 gün içerisinde 90 günü geçecek şekilde ikame etmeyecek iseler vize almalarına gerek yoktur.

Schengen vizesi, Avrupa Birliği üye ülkelerinin Avrupa sınırları içerisinde serbestçe gezip dolaşması için 1985 yılında oluşturulan bir antlaşmadır. Pasaportları içerisinde Schengen vizesi bulunan kişiler Yunanistan’a düzenleyecekleri gezi için Yunanistan turistik vize başvurusunda bulunmalarına gerek yoktur.

Yunanistan Turistik Vize Gerekli Evraklar

Yunanistan’a seyahat edebilmek için turistik vize alma zorunluluğu bulunan vatandaşların bazı evrakları ellerinde bulundurması lazımdır. Bu evrakları şöyle sıralayabiliriz:

  • Pasaport: Bu evrakta önemli olan hususlar pasaportun işlem süresinin seyahat bitişi sonrası 3 ay daha devam ediyor olması ve pasaportun son 10 yılda çıkarılmış olması gerekmektedir.
  •  Yunanistan Vizesi Takip Dilekçesi: Vize başvuru aşamasında doldurulan bu evrakta seyahat tarihleri ve seyahat amacı gibi bilgileri belirtmek zorundadır. Bu dilekçede kullanılan dil Türkçe veya İngilizce olmalıdır.
  • Kimlik Fotokopisi: Vatandaşların pasaportlarında bulundurduğu kimlikle kimlik fotokopileri aynı olmak zorundadır.
  • Biyometrik Fotoğraf: Schengen vizesi kuralları gereği turistik vize başvurusunda bulunacak kişilerin kullanılacak olan fotoğraflarının biyometrik fotoğraf olması gerekmektedir.
  • Banka Hesap Özeti: Seyahat süresince banka hesabındaki miktarın seyahat süresi boyunca orantılı olması gerekmektedir.

Yunanistan’a seyahat etmek isteyen vatandaşların vize çıkarmaları gerekmektedir. Yunanistan vizesi kaç günde çıkar ile özetleyecek olursa 7 iş günü ile 15 iş günü arasında sonuçlanmaktadır.

CEVAP VER
Please enter your comment!
Please enter your name here